Teniste Vuruşlar

Bir ekipman spor olarak değerlendirilebilecek farklı spor dallarından bahsetmek mümkündür. Bu spor dalları arasında tarihi çok eskilere dayanan tenis farklı detayları ile dikkat çekmektedir. Tenis çeşitli kuralları ile bütünleşmiş bir korku oyunu olarak da ifade edilebilir. Bu anlamda pek çok özelliğin Ekipmanları ile olan ilişkisi de fazlasıyla önemli görülmektedir. Tenisle ilgili olarak dikkat çeken pek çok husus olduğunu görmekteyiz bu hususlarla ilgili verilecek örnekler arasında vuruşlarda yer almaktadır. Ki temel tenis kavramlarını anlamak için bu bilgiler önemli bir kolaylık sağlayacaktır. Bilindiği üzere tenis raket oynanan bir sporda ve topa vurmak raket ile gerçekleşir. Dolayısıyla her bir hamilenin bir vuruş stilini de ifade ettiğini görmekteyiz. Söz konusu vuruşlar tam bir vücut koordinasyon ile sağlanabilen temel hareketler olarak tanımlanabilir. Her türlü tenis malzemesi ve tenis çantası modellerine tenis market’den ulaşabilirsiniz.

Temel teniste kurs alan kimselerin baştan sona öğrendikleri en önemli dersler vuruşlar olarak ifade edilmektedir. Nitekim oyunu başlayan ve bitiren Hamileler doğru kuşlardır Dolayısıyla vuruş çalışmak teknik tenis dersleri için oldukça standart ve önemli konu başlıklarıdır. Diğer taraftan tenisteki vuruşlar Bir hayli önemli bilgiler içeren konu başlıkları arasında yer alır teniste vuruşlar arasındaki ilk sırada servis yer almaktadır. Servis oyunu başlatan kuruş olarak adlandırılmaktadır. Servis vuruşu raket ve topun birbirine paralel şekilde hazır olduğu bir başlangıçta sağlanır. Servisin doğru yapılabilmesi için topun alın hizasından itibaren iki kol boyu yükseltilmesi gerekmektedir. Yükseltilen topa sağ elle oyuncular için uygulanan yüksek kuvvet ile son olarak roketin sol ayak yanına doğru düşmesi sağlanır. Servis atışı flat ve topspin olarak ikiye ayrılır.

Tenis vuruşları içerisinde forehand de oldukça önemli bir temel harekettir. Bu vuruşta sağ kolun tuttuğu raket geriye doğru çekilir. Bükük bacaklar kondisyonunda top dizin tam önündeyken karşılanır, vuruşun ardından roket sol el ile karşılanır. Back-hand temel vuruşlar arasında bir diğeridir raket iki el ile tutularak geri çekilir. Dizler hafif kırılır; topa vurulduktan sonra raket boyuna doğru çekilir. Back-hand vuruşu çift el ve tek el olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bunların dışında yüksekten topa vurmaya smaç; file önünde yere değmeyen topa vurmaya da vole adı verilmektedir.

Bir yanıt yazın

Yukarı Çık