Tenis Spor Dalı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tenis, tüm dünyada ve ülkemizde de ünü olan bir spor dalıdır. Tenis, raket ve top ekipmanları ile 2 takım eşliğinde oynanan bir spordur. 19.yüzyıldan günümüze kadar gelmiş olan tenis sporunun şimdiye kadar 2 adet olimpiyatı olmuştur. Bu olimpiyatlar ise ulusal olup, uzun yıllar sürmektedir. 1896-1924 yılları arasında birinci olimpiyat düzenlenmiş ve 1988 yılında da ikinci olimpiyat başlatılmıştır. İkinci olimpiyat hala bitmemiş olup, günümüzde de sürmektedir. Bu olimpiyatlarda her yaştan ve her ülkeden katılım sağlanması mümkündür.

Tenis Sporunun Tarihçesi

Tenis sporu 19.yüzyıl yani 1800’lü yıllardan beri oynanmakta olup günümüz tarihi 2022’de de hala hakimiyetini sürdürmektedir. 1800’lü yılların İngiltere’sinde ilk olarak oynanmaya başlayan tenis İngiltere ve özellikle İngilizce dili konuşulan bölgelerde oynanmaya başlamıştır. 1874 yıllarında ilk olarak Avusturalya ve Amerika’ya atlayan tenis 1875 yılında tüm dünyada oynanmaya başlamıştır. Tenis sporunun bugünkü halini alabilmesi ise yaklaşık 100 yıl kadar sürmüştür. Tenis oyunun tarihçesinde derinlere inildiğinde İngiliz Albay C. Wingfield ismi ile karşılaşılmaktadır. Bu isim, tenis sporunun başlangıcı için oldukça önem arz eden bir isimdir. Tenis sözcüğü ilk oynandığı zamanlarda ise “Tennez, Al” sözcüklerinin kullanıldığı biliniyor. Fransızca bir sözcük olan “Al” ve “Avuç İçi Oyunu” terimleri tenis sözcüğünün yerini alıyordu. Ayrıca İngilizce dilinde kullanımda olan “Tennasity” sözcüğü de tenisin kökeninde yer alan bir sözcük olduğu söylenenler arasında yer almaktadır.

Tenis Sporunun Oynanması İçin Kullanılan Ekipmanlar Nelerdir?

Tenis sporunun maçlarının ya da antrenmanlarının yapılması için belirli bazı ekipmanların bulundurulması ve kullanılması gerekmektedir. Tenis sporu için gereken 2 temel ekipman raket ve toptur. Bu 2 ekipman tenis sporunun tamamını oluşturmaktadır. Özellikle raket için 2 adet yan ekipman da bulunmaktadır. Bunlar raket gribi, kordaj ve raket koruyucudur. Bu temel ekipmanlar haricinde tenis oyuncuları için de kullanmaları gereken ekipmanlar vardır. Oyuncuların kullanacakları ekipmanların maçın oynanmasında, antrenmanın yapılmasında kolaylık sağlayacak ekipmanlardandır. Özellikle tenis oyuncularının kıyafetleri ve ayakkabıları oldukça büyük önem taşırlar. Kıyafetlerin kumaşların farklı olması ve ayakkabıların da tenis kortunun zeminine uygun oluşu büyük önem arz eder.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Bir yanıt yazın

Yukarı Çık