Temel Tenis Bilgileri

Gelmiş geçmiş spor dalları arasında inanılmaz bir çeşitlilik söz konusudur. Dönemin ihtiyaçları, zaman, kültür, yeryüzü şekilleri gibi birçok etmen bu alan üzerinde etkiye sahiptir. İnsanla ilgili olan tüm konularda olduğu gibi spor dalları da en çok insandan etkilenmiştir. Her coğrafya için farklı bir spor kabiliyetinden bahsetmek mümkündür. Diğer yandan sporun gelişimi de aynı ölçüt doğrultusunda değerlendirilebilir. Yazının konusu olan tenis bilgileri ile tarihi geçmişi oldukça eskilere dayanan bir spor türüdür. Bilinen en eski tenis oyununun orta çağda gerçekleştirildiği bilinmektedir. Günümüzdeki koşullarından oldukça farklı şekillerde gerçekleştirilen tenis maçları zaman içinde büyük değişikliklere uğramıştır. Bu değişikliklerin en büyüğü ise 1800’lü yıllara tekabül etmektedir.

Tenis bilgileri, mevcut spor dalları arasında raketle oynanan türler kategorisinde yer almaktadır. Bu anlamda tarihsel gelişiminin değerlendirmesi yapılması gerekir. Bahsi geçen bu spor 1800’lü yıllara kadar el ile oynanmaktaydı. Bu nedenle disiplin açısından oynanış biçiminde bazı farklılıkların olduğunu belirtmek mümkündür. 1800’lü yıllar birçok spor için önemli değişikliklerin yaşandığı tarihler olmuştur. Bahsi geçen tarihin akabinde ilk kez tenis raketi kullanımı söz konusu olmuştur. Böylece günümüzdeki raketli sporlar kategorisinin temelleri atılmıştır. Zaman içinde kullanılan raketlerin değiştiği de tespit edilmektedir. Bu değişiklikler ile ivme kazanan tenis son haline 1900’lü yılların ilk çeyreğinde kavuşmuştur. Genel olarak söz konusu olan tarihsel gelişimin neticesinde belli başlı birtakım kuralların varlığına ulaşılabilmiştir.

Tenis bilgileri noktasında birçok açıdan detay mevcuttur. Top ve raket aracılığı ile oynanan bu oyun farklı yapıdaki sahalarda gerçekleşmektedir. İkili ve dörtlü oyuncu sayılarıyla değişen maçlar yapılabilmektedir. Saha ölçüleri dikdörtgen sahada 23,77 metre uzunluğa ve 10,97 metre genişliğe sahiptir. Daha önce de ifade edildiği gibi tekler ve çiftler olarak oyun kurulabilir. Yukarıda ifade edilen ebat çiftler için geçerlidir. Ancak tekler müsabakalarında sahanın genişliğinde daralma olur. Bu sayede sahanın genişliği 8,23 metre olarak boyut kazanmaktadır. Tenis maçlarında sahanın ortasında kortu ikiye ayıran bir de file vardır. File uzunluğu da müsabakanın cinsine göre saha genişliği ile birlikte değişmektedir.

Bir yanıt yazın

Yukarı Çık