Stres, sivilceyi tetikleyebilir mi

Stres, sivilceyi tetikleyebilir mi

Stres, bugünlerde herkesin hayatının ortak bir parçası haline geldi. Kontrolsüz bırakıldığında stres, sağlığınıza çeşitli şekillerde zarar verebilir. Daha fazla yemenize ve kilo almanıza neden olabilir. Kronik stres sizi daha yüksek kalp hastalığı riski altına sokabilir. Zayıf sindirim, sık baş ağrısı, anksiyete, zayıf bağışıklık, düşük enerji seviyeleri, uykusuzluk ve tedavi edilmediğinde stresin bir sonucu olabilecek daha pek çok sağlık durumu vardır.

Stres, sivilcelerin arkasındaki bir neden de olabilir. Çalışmalar, sivilceyi tetikleyebilecek çeşitli faktörlerle bağlantılı olduğundan stresin sivilceyi daha da kötüleştirebileceğini gösteriyor.

Stres ve sivilce bağlantısı

İnsanların yaklaşık yüzde 85’i akne problemi yaşıyor. Genellikle yüzde, sırtta, hatta boyun ve omuzlarda ortaya çıkıyor. En yaygın yanlış düşünce, stresin doğrudan sivilceye neden olabileceğidir. Stres doğrudan etkilemiyor; hormonal değişiklikleri tetikliyor ve bu da sivilce sorunlarının kötüleşmesine neden oluyor.

Stresli olduğunuzda, cildinize yansıyan bozulmuş uyku düzenleri ve sindirim sorunları ile karşılaşırsınız. Mevcut akne sorunları olan kişiler, kızarıklık ve iltihaplanma yaratan bakteri kolonizasyonunu daha da artırabilecek kaşıntı ve lekelere neden olan kırılmalarla daha sık karşılaşmaktadır. Kötü beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı da sivilceye katkıda bulunabilir

Yağ bezlerinin davranışını etkileyen koruyucu, yağlı bir madde olan sebum üretimini artıran kortizol ve androjenler gibi stres salıcı hormonlar, sivilceyi şiddetlendirebilir. Ayrıca bu bakterilere çekilen beyaz kan hücreleri, yağ bezlerinin duvarına zarar verebilecek ve iltihaplı bir reaksiyona yol açabilecek sitokin adı verilen kimyasallar salgılar. Tüm bu faktörler hafif akne eğilimli insanların orta veya şiddetli akne problemi yaşamalarına neden olabilir.

Aynı zamanda, stresin kompulsif kaşıntıya ve iltihaplı sivilceyi atmasına yol açtığı, iltihap sonrası hiperpigmentasyona ve genellikle çözülmesi çok daha uzun süren yara izlerine yol açtığı akne ekskorisi olarak bilinen bir akne çeşidine yol açar.

Stres yönetimi mücadeleye yardımcı olabilir

Stres yönetimi, çeşitli sağlık sorunlarıyla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Tek başına stres sivilcenin nedeni değildir, hormonal dengesizlik, aşırı yağ üretimi ve ölü deri hücreleri gibi çeşitli faktörler buna katkıda bulunur. Bununla birlikte, stres mevcut sivilcenin artmasında aktif bir rol oynar. Bu nedenle stressiz kalmanız veya nedenlerini ortadan kaldırmaya çalışmanız önerilir. Farkındalık meditasyonu, egzersiz ve diğer eğlence aktiviteleri uygulamak sakin kalmanıza ve stres seviyelerini yönetmenize yardımcı olabilir. Ayrıca sağlıklı beslenme alışkanlıklarını sürdürmek de önemlidir. Durum hala düzelmiyorsa, bir dermatoloğa danışmanız ve gerekli tedaviyi almanız önerilir.

özel içeriğidir.

Kaynak: asilyorum.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yukarı Çık
Supertotobet | En kolay yolu | Dijital Ajans | OlaBahis | bonus veren siteler