Sosyal Konut Projeleri Engelli Vatandaşlar İçin Uggun Hale Getiriliyor

Sosyal Konut Projeleri Engelli Vatandaşlar İçin Uygun Hale Getiriliyor

Ev sahibi olmak her kesimden insanın birçok açıdan fazlasıyla önem verdiği bir konu olarak değerlendirilmektedir. Nitekim ev sahibi olabilmek pek çok anlamda kiracı olmaktan kurtulmak anlamına gelir. Diğer taraftan ev sahibi olmak kira yükünden kurtulmanın yegâne yoludur. Tüm bunların yanı sıra bina haklarının tamamında yetkin olabilme noktasında çok daha güvenilir bir ortamın edilebilmesine olanak tanımaktadır. Bu ve buna benzer birçok anlamda ev sahibi olmanın insan hayatına getirdiği artılar fazladır. Bu sebeple son yıllarda insanların daha fazla alma imkânın artırmaya yönelik olarak konut projelerinin dönüşümü söz konusu olmaktadır. Bahsi geçen bu durumla ilgili olarak farklı kültürlerden insanlar için projelendirilen birçok konut grubunun olduğunu ifade edebiliriz. Emlak haberleri dâhil devralan sosyal konut projelerinin engelli vatandaşları uygunluğunun artırılması bir hayli sevindiricidir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 3 Aralık Dünya Engelliler Günü çerçevesinde yapmış olduğu bildiri ile birlikte özellikle TOKİ çerçevesinde engelli vatandaşlara uygun konut üretim ile ilgili birtakım bilgiler mevcuttur. Burada özellikle Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile birlikte engellilere erişimin daha kolay olduğu binalar inşa edilmeye başlanmıştır. Diğer taraftan Otopark Yönetmeliği ile birlikte her 20 Park alanından bir tanesini engelli park alanı olması zorunluluğu da söz konusu olmuştur. Özellikle engelli kimselerin mevcut konut projelerinde kendilerini yaşam standartlarına daha uyumlu bir yapının gerçekleşmesi için farklı çalışmalarda yürütülmeye başlanmıştır.

Emlak haberleri arasında dikkat çeken bu habere göre diğer taraftan millet bahçelerinde özel olarak tasarlanan yürüyüş yollarının ve engelli rampalarının da haberi aynı çalışma çerçevesinde verilmiştir. Diğer taraftan mevcut sosyal konut projeleri ile ilgili olarak en az %40 düzeyinde engelliliği bulunan vatandaşlarla ilgili olarak sevindirici haberler de mevcuttur. Bu habere göre %5’lik kontenjana tam olarak engellilerin sahip olması bu şekilde temin edilmiştir. Engellilerin yaşantısını standart hayata entegre etme noktasında mevcut yönetmeliklerin dışına çıkılan projelerin cezai işlemlere tabi tutulacağı da aynı haberler arasında geçen diğer bir pasajdır. Bu sayede mevcut hakların korunması temin edilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yukarı Çık
Supertotobet | En kolay yolu | Dijital Ajans | OlaBahis | bonus veren siteler