Sivilceye neden olabilecek 7 cilt bakımı hatası

Sivilceye neden olabilecek 7 cilt bakımı hatası

Cildiniz için yapmanız gereken her şeyi yapıyormuş gibi hissedebilirsiniz ve sivilcelerden kurtulamayabilirsiniz. Görünüşe göre, bunun muhtemelen altında yatan bir neden var.

Bizler günlük hayatta sivilceye neden olabilecek cilt bakımı hatalarını öğrenmek için biraz araştırma yaptık.

1. Makyaj temizleme mendilleri

Makyaj temizleme mendilleri, cilde sivilceye neden olabilecek kir ve makyaj kalıntısı bırakabilirler. Mendiller alkol, koku ve cildi kurutabilecek diğer bileşenler içerir. Cildiniz hassassa, sürtünmenin cildi tahriş etme ve gözeneklerinizi tıkayabilecek şişlik ve iltihaba neden olma ihtimali vardır.

2. Yanlış güneş kremi kullanmak

Cildinizi güneşe karşı korumak önemli olsa da, bazı güneş koruyucu türleri akne gelişimine katkıda bulunabilir. Bazı güneş koruyucu formüller, cildi tahriş edip çatlaklara neden olabilen yağ bazlı organik filtreler kullanır. Kaçınılması gereken diğer güneş kremleri, gözenekleri tıkayabilen ve siyah noktalara neden olabilen ağır ve komedojenik ürünlerdir. Cildinizi korumanın en iyi yolu, geniş spektrumlu bir SPF içeren nemlendirici bir krem tercih etmek ve her zaman temiz cilde uygulamaktır.

3. Gözlükleri temizlememek

Gözlüğünüzün etrafında sık sık sivilce oluşuyorsa, muhtemelen çerçeveleri temizlemeyi unutuyorsunuz. Doktorlar, sivilce için sorunlu alanlarınızı belirlemenizi ve çerçevelerinizin o bölümünü günde bir kez temizlemenizi önerir. Sivilceli bölgelerde kir haricinde gözlüklerin çok sıkı olma ihtimali de vardır. Sıkı gözlükler, ölü deri hücrelerini tekrar gözeneklere iterek gözeneklerini tıkayabilir. Gözlüğünüzün uyumunu ayarlamak, gözeneklerin tıkanmasını önlemeye yardımcı olabilir.

4. Yüzü çok yıkamak

Cildinizi temizlemek sivilceyle mücadelede ve sivilceyi önlemede önemli bir adımdır, ancak aşırı yıkama tam tersini yapabilir. Dermatologlar, cildi çok fazla temizlemenin dengeyi bozabileceğine inanırlar. Fazla yağı kurutmaya yardımcı olmak için tasarlanmış çok fazla ürün kullanmak cildinizi aşırı kurutabilir ve yağ bezlerinizin daha fazla yağ üretmesine ve daha fazla sivilce çıkmasına neden olabilir.

5. Çok fazla saç ürünü kullanmak

Saçınızı pürüzsüzleştirmenize yardımcı olan bazı saç bakım ürünleri de sivilceye neden olabilir. Şampuanlar, saç kremleri ve şekillendirici ürünler saç çizginiz boyunca ve alnınızda farklı sivilce türlerine neden olabilir. Bu ürünler yüzünüze bulaşırsa gözeneklerinizi tıkayabilir ve cildinizi tahriş edebilir.

6. Yüzünüzü duşta yıkamak

İnsanlar duş alırken genellikle ciltleri için çok sıcak su kullanırlar. Sıcak su cildimizi çok tahriş eder ve cildin bariyerine zarar verebilir. Ayrıca ciltteki doğal yağları eritip yıkarak kuruluğa ve tahrişe neden olabilir.

7. Egzersizden sonra temizlik yapmamak

Spor salonundan sonra düzenli olarak duşu atlamak egzersiz sonrası akneye neden olabilir. Cildinizdeki terleme, gözeneklerinizi tıkayabilir ve çatlaklara neden olabilir. Dermatologlar, birikmiş olabilecek ter, yağ ve kiri temizlemek için egzersizlerden hemen sonra duş almanızı önerir.

Bu cilt bakımı hatalarından herhangi birini yaşadınız mı? Akne çıkmasına neden olabilecek başka bir şey fark ettiniz mi?

Kaynak: iceriksistemi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yukarı Çık
Supertotobet | En kolay yolu | Dijital Ajans | OlaBahis | bonus veren siteler