Saçınızın sağlıklı olup olmadığını kontrol etmenin 4 yolu

Saçınızın sağlıklı olup olmadığını kontrol etmenin 4 yolu

Saç tellerimiz yaklaşık gerginliğe dayanabilir ve ıslanınca yüzde 30’a kadar esneyebilir. Yalnızca sağlıklı saçların bu tür süper güçleri vardır, hasarlı teller oldukça kolay kırılır. Saçınızın durumunu ilk bakışta tespit edemeyebilirsiniz. Ancak bunu kontrol etmenin ve tekrar sağlıklı hale sokmak için harekete geçmenin basit yolları var.

1. Folikül testi

Saçınızın genel olarak sağlıklı olup olmadığını ve saç dökülmesinden endişelenmenize gerek olmayan bir şey olup olmadığını anlamak için önce köklerinizi kontrol etmeniz gerekir.

Bir tutam saçı koparın, ancak kökün hala saça yapışmasını sağlamak için başınıza mümkün olduğunca yakın tuttuğunuzdan emin olun.

Folikülü inceleyin. Bir telin normal kök ucu ampul şeklinde olmalıdır, bunu görürseniz saçınız sağlıklıdır. Cılızsa veya herhangi bir ampul şekli yoksa, saçınız zayıftır ve bakıma ihtiyacı vardır.

Saç dökülmesi nasıl önlenir:

Akdeniz diyeti’nin saç dökülmesi riskini azalttığı bazı çalışmalarda gösterilmiştir. Saç dökülmesine neden olabileceğinden, özellikle uyurken at kuyruğu gibi sıkı saç stillerinden kaçının. Özel vitamin ve mineraller alın.

2. Su testi

Bu test, saçınızın ne kadar gözenekli olduğunu ölçer. Sağlıklı saçlar oldukça sağlamdır, zarar görmüş saç ise sıvıyı hızla emer.

Testi gerçekleştirmek için aşağıdakileri yapın:

– Başınızın farklı yerlerinden saçınızın birkaç telini koparın.

– Saç tellerini bir bardak suya bırakın. Tamamen sağlıklı teller yüzecek, nispeten sağlıklı olanlar biraz aşağı inecek ve hasarlı olanlar tamamen batacaktır.

Saçları yüksek gözeneklilikle tedavi etme:

Her yıkamadan sonra saç kremi kullanın. PH dengesini ayarlamak için saçınıza elma sirkesi ve aloe vera sürün.

3. Çekme testi

Bu testin amacı saçınızın elastikiyetini kontrol etmektir.

Bu basit adımlarla yapılabilir:

– Bir tutam saçı dikkatlice koparın.

– Her iki ucundan yavaşça çekin. Gitmesine izin verdiğinizde gerilir ve geri sıçrarsa, sağlıklıdır. Kolayca kırılırsa, oldukça zayıftır.

Saç elastikiyetinizi nasıl geri kazanırsınız:

Hava ile kurutun. Isı kullanmak saçın elastikiyetine gerçekten zarar verir. Saçınıza jojoba yağı ile masaj yapın.

4. Gözeneklilik testi

Bu test ile saçınızın hasar görüp görmediğini gbelirleyebilirsiniz

Aşağıdakileri yapmanız gerekir:

– İşaret parmağınız ve orta parmaklarınız arasına bir saç teli alın.

– Yukarıdan parmak köküne doğru saç telini parmaklarınızın arasından kaydırın. Kaba ve düzensiz hissediyorsanız, saçlarınız zarar görmüş demektir. Pürüzsüz hissediyorsanız, sağlıklıdır.

Hasarlı saçlar nasıl tedavi edilir:

– Bir keratin tedavisi deneyiz. Saçı yumuşatır, elektriklenmeyi giderir ve saçın parlamasını sağlar. Boyama, kıvrılma ve fönlemeyi sınırlayın.

özel içeriğidir.

Kaynak: yineblog.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yukarı Çık
Supertotobet | En kolay yolu | Dijital Ajans | OlaBahis | bonus veren siteler