E-Bordro

Günümüzde elektronik hizmet sağlayıcı sistemlerin karşımıza çıkarmakta olduğu teknolojik devrimlerden bir tanesi de elektronik bordrolama sistemleridir. Sağladığı kolaylıkların yanı sıra denetleme ve kontrol açısından da zaman kazandırarak mevcut hataların daha kolay fark edilerek düzeltilmesi sağlanır. Elektronik hizmetlerin yer aldığı alanlardan biri de bordrolama işlemleridir.

Çalışma yaşamının mecburi aşamalarından biri olan bordro dökümleri, günümüzde yaygın olarak çeşitli muhasebe programları veya muhasebe portal sistemleri ile e-bordro şeklinde tercih edilmektedir. Maaş ve ücret ödemelerinin yer aldığı, tüm hesaplama ve primlere, vergilere yer verilen belgelerin adı olan bordro hakkında son dönemde oldukça fazla araştırma da yapılmaktadır.

Yasal olarak incelendiğinde e-bordro, fiziki olarak verilen kâğıt bordro ile aynı geçerliliğe sahiptir. Ücret kesintileri, maaş ve primler, vergi oranları gibi her detayın yer aldığı e-bordrolar, çalışma sektörüne göre e-devlet üzerinden de alınabildiği durumlar mevcuttur.

Kullanıcıların kendi e-bordrolarına ulaşmalarının çeşitli nedenleri olabilir. Genel olarak sistemde görüntülenmeye başladığından beri ortalama 24 saat içerisinde maaş ödemeleri gerçekleşmiş olur. Kullanıcılar, çeşitli başvuru ya da satın alım gibi işlemlerde zaman zaman bordrolarına ihtiyaç duyabilir. Bunun için de e-devleti kullanarak kendileri diledikleri an maaş bordrolarına e-bordro şeklinde ulaşabilirler.

E-Bordro Nasıl Alınır?

E-bordro belgelerini almak isteyen kullanıcılar öncelikle bir e-devlet şifresine sahip olmalıdır. T.C. kimlik numaraları ve e-devlet şifreleri ile giriş yapabilirler. E-devletlerine giriş yaptıktan sonra ise e-bordrolarına ulaşmak için şu adımları izlemeleri gerekir:

  • Kolay bir şekilde kullanılabilen e-devlette yer alan arama kısmına direkt olarak “E-bordro sorgulama” yazmaları gerekir.
  • Ekranda açılan sayfadan “Maliye Bakanlığı e-bordro sorgulama” kısmına tıklanır.
  • Sorgula kısmına tıklanır ve yönlendirilen yeni sekmeye geçilir.
  • Burada yer alan bilgilendirme formunda istenen bilgiler doğru bir şekilde girilir.
  • Bilgi girişleri tamamlandıktan sonra listele butonu tıklanır.

Böylece açılan ekranda e-bordro görüntülenir. Görüntüleme işleminden sonra istenilen sayıda yazdırma yapılarak e-bordro çıktısı alınır. Çıktısı alınmış olan e-bordro belgeleri, fiziki olarak verilen bordro ile aynı geçerliliğe ve resmiyete sahiptir. Dolayısıyla banka başvuruları da dahil olarak her alanda geçerli olduğu için kullanılabilir. Resmi kurumlarda çalışmayan işçiler ise bordrolarını muhasebe servisleri tarafından talep ederek elde edebilirler.

Bordroların kabul edildiği her yere e-bordrolar ile başvurmak mümkündür. Çalışanın tüm mesai, ücret ve maaş bilgilerinin yer aldığı e-bordro barkodlu olarak görüntülenir. Bu da resmiyetini sorgulama ve geçerliliği hakkında bilgi sahibi olma imkanı verir. Her türlü bordro ile olan işlemleriniz için siz de kolaylıkla e-devlette sunulan e-bordro imkanından yararlanabilirsiniz.

E-Bordronun Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Elektronik hizmetlerin sağladığı kolaylıklar oldukça fazladır. Bu sayede öncelikle zaman ve maddi kazanç sağlamanın yanı sıra elde edilen birçok avantaj da vardır. E-bordro sorgulama işleminin sağladığı avantajlar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Elektronik hizmetlerin amaçlarından biri olan kâğıt tüketimini azaltma konusunda ciddi bir avantaj sağlar. Görüntülenen e-bordrolar PDF olarak kaydedilerek kullanılabilir.
  • Hızlı ve çabuk şekilde ulaşılabildiği için işler daha hızlı yürür. Zaman kaybını önler.
  • İş yerinden talep edilmesi durumuna göre iş yükü azaltılır.
  • Fiziki olarak alınan bordroların saklanması ya da muhafaza edilmesi zorunluluğu ortadan kalkar.
  • İstenen her tarihe göre e-bordro sorgulama imkânı verilir.

E-bordo hem zaman hem de yönetim kolaylığı açısından oldukça avantaj sağlar. Aynı zamanda geçmiş tarihleri görme ve gözlemleme imkânı sunduğu için karşılaştırma kolaylığı da sağlar. Günümüzde bordrosuna ihtiyaç duyan birçok kişi bunu firma ya da şirketin istemek yerine kolayca e-devlet üzerinden erişebiliyor. Bu sayede hem kendisi zaman kazanmış oluyor hem de iş yerine zaman kazandırmış oluyor.

Bir yanıt yazın

Yukarı Çık