Cüneyt Çakır Jübilesini Yaparak Hakemliğe Veda Etti!

Cüneyt Çakır Jübilesini Yaparak Hakemliğe Veda Etti!

Ülkemizin en etkileyici hakemlik kariyerine sahip isimlerinden biri olan Cüneyt Çakır, geçtiğimiz günlerde jübilesini yaptı. Yalnızca Türk futbolunda değil, dünya futbolunda da önemli bir yere sahip olan Çakır, artık yeşil sahalarda görev almayacak.

FIFA kokartına sahip olan ve ülkemizi uluslararası alanda yönettiği unutulmaz maçlarla temsil eden Cüneyt Çakır, göz kamaştıran bir hakemlik geçmişine sahiptir. Zaman zaman Süper Lig için yönettiği maçlar tartışma konusu olsa da Cüneyt Çakır’ın Türk futbol hakemliğinde zirvedeki isimlerden biri olduğu kuşkusuz.

Babası da eski bir hakem olan Cüneyt Çakır, onun izinden ilerlemeye devam ediyor. Babası Serdar Çakır da hakemlik görevinin ardından Merkez Hakem Kurulu Asbaşkanı olarak federasyonda görev yapmaya devam etmişti. Cüneyt Çakır’ın da kariyerine benzer bir şekilde devam edeceği düşünülüyor. Ancak bugüne kadar Süper Lig’de toplam 387 maçta düdük çalan Çakır, artık yeşil sahalarda görev üstlenmeyecek.

Futbol heyecanınızı katlamak ve kazanmak için Sekabet’e üye olarak bahislerinizi yapabilirsiniz.

Cüneyt Çakır Kimdir?

Türkiye’nin en başarılı hakemlerinden biri olan Cüneyt Çakır, 23 Kasım 1976 tarihinde doğmuştur. 1994 yılında hakemlik kariyerine başlayan Çakır, bundan tam 7 yıl sonra, 2001 yılında Süper Lig maçlarında görev almaya başlamıştır.

Bu dönemin ardından başarıları ile dikkat çeken hakem, FIFA ve UEFA gibi uluslararası futbol otoritelerinin de hemen dikkatini çekmiştir. Nitekim FIFA kokartını takması uzun sürmeyen Cüneyt Çakır, 2006 itibariyle uluslararası maçlarda sahaya çıkmıştır.

2011’de ise elit kategori hakemler arasına giren Çakır, bu süreçten sonra Avrupa ve dünyada en üst düzey maçlarda düdük çalmıştır.

2014 ve 2018 yıllarında Arjantin – Hollanda ve Hırvatistan – İngiltere yarı final maçlarında ana hakem olarak görev yapan Cüneyt Çakır, ayrıca Dünya Kupası’nda iki defa üst üste maç yöneten tek Türk hakem olmuştu.

Bir yanıt yazın

Yukarı Çık